Rudolf Urc: Neviditeľné dejiny dokumentaristov

Profily tvorcov z okruhu dokumentárneho filmu

Popri už ozrejmených, zviditeľnených dejinách slovenského dokumentárneho filmu, predovšetkým z jeho "veľkého obdobia" - šesťdesiatych rokov, je tu ešte množstvo poznatkov, informácií, tém a úvah, ktoré tieto dejiny dopĺňajú. Dokresľujú, vysvetľujú, spresňujú. (celý článok)

Očami fotografky

Silné príbehy, problematické rozprávanie

Celovečerný dokument Očami fotografky nepochybne zaujme životným príbehom známej slovenskej fotografky Zuzany Mináčovej, no rozladí spôsobom, akým je rozprávaný. (celý článok)

Týždenník je zrkadlom doby

Rozhovor s Milanom Černákom o slávnej ére filmového týždenníka, ako aj o audiovizuálnom zápise dneška

Prevažnú časť svojej tvorby som sa venoval športu a kultúre. Nechcem byť alibistom, ale toto zameranie mi trošičku pomáha vyrovnať sa aj s minulosťou spolitizovaného spravodajstva. (celý článok)

Predpoklady úspechu

Prečo niektoré filmy vyhrávajú?

Niektoré filmy na festivaloch jednoducho úspešné sú, aj keď by vám pripadali akokoľvek zlé, a niektoré úspešné nie sú, nech by vás nadchli akokoľvek. (celý článok)

Ako sa rodí domov v cudzine

Rozhovor s Mišom Suchým o Amerike, o virtuálnom svete, o filmoch priameho dotyku

"Neviem, čo prinesie budúcnosť, či bude dôležitejší text či obraz, to vonkoncom netuším, ale myslím si, že pred vývojom a zmenami sa nemôžeme zatvárať." (celý článok)

Hranice neprelamujem, ale využívam

Medzi filmom dokumentárnym a hraným. Rozhovor s Róbertom Lakatosom

"Moja identita je viacvrstevná". S režisérom sme sa rozprávali nielen o jeho filmoch, ale aj o výhodách zloženej identity. Ani otázka peňazí sa celkom nedala obísť. (celý článok)

Od Fica do Fica

Priebeh dvoch rokov Slovenska v zázname Zuzany Piussi

Gorila a udalosti, ktoré spôsobila, sú vďačnou, no neľahkou témou pre silný dokument o súčasnosti. Predpokladá tvorcu, ktorý je schopný nielen zaznamenať dianie, ale priniesť aj jeho jedinečnú tvorivú interpretáciu. Filmárov vnímavých k spoločenským kontextom v tejto krajine veľa nemáme... (celý článok)

Celluloid Country

Televízne vzdelávanie v prime-time

Zaradenie relácie do vysielania v týždňovej periodicite na dvojke v sobotu okolo deviatej večer počíta so širokým okruhom divákov, tento predpoklad môže byť ilúziou. (celý článok)

Hledání ztraceného času

Vzácne výnimočné aj banálne filmové obrazy minulosti

Hledání ztraceného času je jedinečným, nesmierne košatým, ale zároveň systematickým zdrojom obrazov života prvej republiky. Autor cyklu nás opustil, jeho dielo zostáva. (celý článok)

Fotografi

Cyklus televíznych portrétov

Cyklus priniesol vo svojich desiatich vydaniach takmer polhodinové portréty vybraných slovenských fotografov, prináležiacich k rozličným generáciám: nestora slovenskej fotografie, tvorcov tzv. slovenskej novej vlny, ako aj niekoľkých zástupcov mladšej generácie. (celý článok)

Mečiar

Premárnený dokument o bývalom slovenskom premiérovi

Z hľadiska spoločenskej reflexie možno aj celovečerný film o kľúčovej osobe epochy, o samotnom Vladimírovi Mečiarovi privítať. Škoda len, že v konečnom dôsledku spôsobí ten film viac sklamania ako poznania a obohatenia. V čom je problém? (celý článok)

Matrix AB

"Superpodraz..." Lenže na kom?

K slovu sa nedostane ani obvinený, Andrej Babiš. A tak po filme okrem iného namieta: „...mali ste mi dať možnosť sa k tomu vyjadriť“. Klusák oponuje: „No a to teraz máte.“ Babiš na to: „Teraz? Vy ste sa zbláznil...!“ A má pravdu. (celý článok)

Koza

Minimalizmus, ktorý aj v hrubej dokumentárnej vrstve osekal ozajstný život

Autentický je hlavný protagonista – hrá sám seba: v príbehu, ktorý mu vymysleli scenáristi. No tí zas pri koncipovaní fabuly čerpali predovšetkým z hrdinovho autentického života. (celý článok)

Čierne dni

Angažované spravodajské obrazy okupácie z augusta 1968

Ten film je produktom chvíle, v ktorej vznikal. Je to spravodajský, operatívny pohľad, niet tam teda veľa priestoru pre analýzu, zhodnotenie, širšie kontexty, aj keď sa i o to do určitej miery tvorcovia usilovali. (celý článok)

Dobrý dokument je dôležitý

Dokumentárny film nesmie byť tendenčný, tvrdí v rozhovore režisérka Lívia Gyarmathy

Nie je jednoduché nakrútiť dobrý dokument. A dobrý dokument je veľmi dôležitý! Nuž a nakrútila som aj zlý dokument... (celý článok)

Záleží na tom, v koho rukách je kamera

Rozhovor s Bogdanom Dziworskim, laureátom ocenenia Drak drakov (Smok Smoków) 2014

Keď nakrúcam film a poznám „pravdu“ o skutočnosti, to ja k tej skutočnosti musím niekedy niečo dokrútiť, aby mi naozaj vyšla, aby som ju vystihol. (celý článok)

Zamatoví teroristi

Filmová hra s ohňom

Trvalo celú dekádu, kým bola filmová „bomba“ nakoniec „odpálená“. Výbušná látka celý čas sľubne syčala, no zdá sa, že napokon vyprskla iba zvlhnutá rozbuška... (celý článok)

Stále populárna dokumentárna meditácia

Filmy, ktoré vyhrali (súťaž krátkometrážnych filmov)

V dlhých, zahmlených až neostrých čiernobielych záberoch sleduje z istého odstupu a prevažne v celkových kompozíciách priebeh dňa na dvore a v okolí ústavu pre choromyseľných pacientov kdesi v severozápadnom Rusku. (celý článok)

Krehká identita

Súčasné obrazy starého nacionalizmu

Ten film je zaľudnený najmä protagonistami nacionalizmu a národoveckých pohybov z prvého porevolučného desaťročia. Zásadne novú kvalitu a poznanie – aj v porovnaní so staršími slovenskými či českými filmami - dokument žiaľ neprináša. (celý článok)