Festival>>Magyar Filmszemle 2010

Magyar Filmszemle 2010

Dokumentárny film na Magyar Filmszemle

február 2010 Tomáš Hučko
V budínskom MOM Parku
V budínskom MOM Parku

Tento rok sa asi týždňový štrajk pracovníkov mestskej hromadnej dopravy hlavného mesta skončil našťastie ešte predtým, ako sa začala Maďarská národná filmová prehliadka Filmszemle. A tak sa do budínskeho nákupného a zábavného strediska MOM Park, v multikine ktorého sa odohrávala väčšina festivalových projekcií, nebol problém dostať. Ani húževnatá zima s nezvyčajným množstvom snehu v uliciach mesta nijako nebránili návšteve kina a konzumácii bohatej ročnej produkcie maďarských filmov všetkých druhov a žánrov v priebehu siedmich dní na začiatku februára (2. - 8.2.).

V Maďarsku sa nakrúca aj keď sa šetrí

„Mnohí vravia, že film umrel. My vravíme, nech teda žije film!“ Aj táto parafráza známeho kráľovského bonmotu zaznela v otváracom prejave 41. ročníka národnej filmovej prehliadky Filmszemle, ktorá sa opäť po roku konala v Budapešti.

Z otvorenia festivalu
Z otvorenia festivalu

Zdá sa, že pre maďarskú kultúrnu identitu je film stále dôležitý. Hoci sa od istého času v krajine šetrí kde sa len dá, nakrúcať sa neprestalo a slušná štátna podpora udržiava národnú kinematografiu naďalej v plynulom chode.

Kto šetrí, má za troch tento rok na Filmszemle možno platilo v organizácii podujatia a podpísalo sa trochu na jeho účelnom priebehu (odpadli napríklad niektoré štedré sprievodné spoločenské podujatia), ale výraznejšie nie vo výrobe filmov.

Veď stačí sa len pozrieť na počty titulov: na tohtoročnú národnú filmovú prehliadku Filmszemle sa prihlásilo 169 dokumentárnych a 35 populárno-vedeckých filmov. Sú to úctyhodné čísla, porovnateľné s minuloročnou produkciou, nejaké zvláštne šetrenie nesignalizujú. Zaujímavé sú aj čísla o financovaní filmovej výroby. Filmová nadácia, ktorú po zmene režimu založili a dodnes spravujú filmári a ktorá na tvorbu prideľuje a rozdeľuje peniaze získané predovšetkým zo štátneho rozpočtu (teda z peňazí daňových poplatníkov) je najvýznamnejším finančným zdrojom väčšiny maďarských filmov. Magyar mozgókép közalapítvány (Maďarská nadácia pre pohyblivý obraz) sa v minulom roku na financovaní nízkorozpočtových hraných filmov podieľala 39 percentami, pri hraných filmoch s priemerným rozpočtom to bolo 25 percent.

Filmszemle v MOM Parku
Filmszemle v MOM Parku

Peniaze na dokumenty

Podiel MMK na financovaní nákladov maďarských dokumentov v minulom roku bol až 62 percent (90 910 500 Ft) a v prípade populárno-náučných filmov dokonca až 74 percent. Pôvod zvyšného podielu financovania dešifrujeme najlepšie z katalógových informácií pri jednotlivých filmoch. Sú to opäť prevažne tzv. rozpočtové zdroje: niečo poskytla Nadácia pre historický film, niečo ministerstvo kultúry a školstva, ale aj ministerstvo spravodlivosti a vnútra. Na výrobe niektorých titulov sa podieľali aj televízie, predovšetkým Duna a filmové produkcie výnimočne čerpali prostriedky aj z niektorých mimovládnych nadácií a grantov, no len okrajovo poskytli peniaze aj niektoré podnikateľské subjekty (napríklad banky).

Do súťaže výberová komisia napokon nominovala tridsať dokumentov a sedem populárno-vedeckých titulov. Historické témy, portréty osobností, ale aj sociologicky ladené reflexie a analýzy tvorili široké tematické spektrum premietaných dokumentov.

Záujem o maďarské filmy je veľký
Záujem o maďarské filmy je veľký
V krajine nárekov
Sociálne témy, televízne konvencie
Pravda oslobodzuje. Aj v tieni Drakulu
Historické témy dokumentov
Medzi americkým snom a národným inkubátorom
Krajiny, hranice, pútnici
Život v plechovom meste a vegetovanie v jaskyni
Nekonvenčné či ambiciózne dokumentárne projekty
Bernadett & Sanju
Imigrácia a láska v ére internetu. V dokumentárnej telenovele s poetikou reklamy